Bitcoin wzrósł z 190 mld dolarów do około 280 mld dolarów w ostatnich miesiącach, przewyższając niektóre duże firmy, w tym banki, przez kapitalizację rynkową.

Na początku września tego roku, kapitalizacja rynkowa Bitcoin (BTC) zawisła na poziomie około 190 miliardów dolarów, kiedy cena BTC wynosiła około 10 000 dolarów.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy cena Bitcoinu wzrosła jednak z ponad 15 000 dolarów. Wraz z nim pułap rynkowy Bitcoin wzrósł ze 190 miliardów dolarów do około 280 miliardów dolarów. To teraz sprawia, że Bitcoin jest bardziej wartościowy niż większość głównych firm amerykańskich.

Bitcoin jest odpowiednikiem 18. największej firmy handlowej w Stanach Zjednoczonych

Jeśli wycena Bitcoin jest porównywana do publicznie notowanych firm w Stanach Zjednoczonych, to odpowiada 18. największej firmie.

17. największa firma w USA to Home Depot z limitem rynkowym w wysokości 306 miliardów dolarów. Verizon pozostaje w tyle z wyceną na poziomie 242 miliardów dolarów, co pozostawia dużą lukę pomiędzy nimi.

Ponieważ limit rynkowy Bitcoin wynosi obecnie około 280 miliardów dolarów, jest on większy niż wszystkie firmy w Stanach Zjednoczonych poza pierwszą 17-tką.

Do firm, które Bitcoin wyprzedził w ostatnich miesiącach, należą takie duże firmy, jak Netflix, PayPal, BofA, Coca-Cola, Salesforce i Disney.

Bitcoin nadal pozostaje w tyle za trzema największymi instytucjami finansowymi w Stanach Zjednoczonych pod względem wartości, a mianowicie Visa, Mastercard i JPMorgan. Aby najlepsza kryptoreklama przewyższała wszystkie trzy, musiałaby osiągnąć 23 000 dolarów, czyli pułap rynkowy 426 miliardów dolarów.

Jednak cena BTC musi sięgać gdzieś 120 tys. dolarów, aby Bitcoin dogonił Apple, najcenniejszą firmę na świecie z limitem rynkowym w wysokości 2 bilionów dolarów.

Inwestorzy zdający sobie sprawę z asymetrycznego potencjału Bitcoinu w zakresie ryzyka i zysku

W międzyczasie, analitycy przewidują, że w 2020 r. i na początku 2021 r. BTC wejdą w fazę odkrywania cen i osiągną nowe, wszechobecne rekordy.

W 2017 roku Bitcoin osiągnął nowy rekord – 15 miesięcy po tym, jak w 2016 roku nagroda za blok spadła o połowę. Ostatnia połowa ceny BTC została obniżona w maju 2020 r., więc szanse na nowy szczyt w połowie 2021 r. pozostają wysokie w oparciu o cykle historyczne.

W dłuższej perspektywie czasowej, inwestorzy i analitycy kryptokurwalidzcy twierdzą, że postrzeganie Bitcoinu jako trwałego nośnika wartości popchnęłoby jego wycenę.

Tyler Reynolds, były absolwent Google i Morgan Stanley, powiedział, że stała podaż Bitcoinu sprawia, że jest on atrakcyjny jako zabezpieczenie przed wydatkami rządowymi. Napisał:

„Jak się obecnie kształtuje, kolejna runda byków będzie prowadzona przez BTC z tą samą narracją, którą OG mówi od 2011 roku: Twardy limit podaży Bitcoina czyni go trwałym SoV, gdy rządy dewaluują swoje waluty, by wspierać nieograniczone wydatki rządowe.“

Inni znaczący inwestorzy, tacy jak menadżer funduszu hedgingowego z Wall Street, Paul Tudor Jones, nazwali Bitcoin idealną sztuką inflacyjną.

Bitcoin jest szczególnie atrakcyjny dla instytucji, ponieważ może pełnić rolę zabezpieczenia w ramach zdywersyfikowanego portfela, ale także daje inwestorom ekspozycję na asymetryczny potencjał Bitcoina w zakresie ryzyka i zysku.

Stosunkowo niski pułap rynkowy Bitcoin w porównaniu z firmami takimi jak Visa i bezpieczne aktywa, takie jak złoto, wskazują na to, że istnieje duże pole do dalszego wzrostu w następnej dekadzie.